Perieme modrotlač. Je to naozaj taký problém?


Hneď na úvod vás upokojím. O svoju práčku sa nemusíte báť. Určite nebude vyzerať ako tá naša v dielni- vo výrobe.
Pranie a celkovo údržba modrotlače vyvoláva mnohé otázky, ale aj pochybnosti o kvalite tohto materiálu. Aj preto je dôležité porozumieť, ako modrotlač vzniká, a pochopiť tak princíp farbenia indigom.

Čo teda vraví teória?
Indigo je vo vode nerozpustné farbivo, takže ak s ním chceme farbiť, musíme k nemu pridať aj ďalšie prísady. Tie spôsobujú, že indigo sa vo farbiacom kúpeli rozpustí pri vysokom pH, a vtedy dokáže preniknúť nie len do priadzí, ale ešte hlbšie do jednotlivých vlákien. Materiál nasiaknutý farbiacim roztokom sa vytiahne na vzduch a indigo sa za pomoci kyslíka premieňa na formu, ktorá je opäť vo vode nerozpustná.

Čo to znamená v praxi?
Poctivá modrotlač je materiál skrz na skrz nasiaknutý indigovým farbivom, ktoré nie je rozpustné vo vode. Naproti tomu imitácie modrotlače sa docieľujú tlačou textilných farieb na povrch materiálu. A to je zásadný rozdiel. Myslím, že nie je nutné vysvetľovať, ktorá farba sa „zoderie“ skorej. Ďalším plusom poctivej modrotlače je, že ornament je docielený len vynechaním zafarbenia v mieste vzoru. Teda, opäť žiadna farba na povrchu, ktorá sa časom oderie.

Čo to pre nás znamená pri údržbe modrotlače?
Jednoducho povedané, poctivá modrotlač má oveľa lepšie farebné stálosti, ako bežne dostupné imitácie. Rozdiel by mohol byť jedine v údržbe, ktorá je pri poctivej modrotlači zložitejšia. Alebo že by nebola?


Prišiel vám balík s modrotlačou. V príbalovom letáku sa dočítate, že modrotlač je potrebné pred použitím vyprať.

Ručné pranie je samozrejme šetrnejšie, ale čo je dôležitejšie, vidíme ako a dokedy nám modrotlač púšťa farbivo. Pri výrobe totiž pracujeme s veľkými kusmi, ktoré nedokážeme dokonale vyprať. Farbivo, ktoré sa uvoľňuje počas prania je nezachytené a prebytočné. Netreba sa preto obávať, že by to po praní malo vplyv na sýtosť zafarbenia. Perieme teda pod prúdom vlažnej vody, až pokým materiál neprestane púšťať modrú farbu.


Ihneď po namočení sa začne vyplavovať prebytočné farbivo. Intenzita môže byť rôzna, ale netreba mať obavy. Vplyv na sýtosť zafarbenia to nebude mať žiadny.

Pranie v práčke je ideálna voľba ak sme si objednali väčšie množstvo modrotlače. Opäť stačí prať v čistej vode, a aspoň prvé tri razy rozhodne samostatne. Pri domácom praní nie je možné dosiahnuť, aby sa indigo rozpustilo a vyplavilo, takže netreba mať obavy ani o svoju práčku, ani o sýtosť zafarbenia. Odporúčame prať na 40°C, modrotlač síce zvládne aj vyššie teploty, no životnosť farbiva, rovnako tak aj samotnej bavlny bude kratšia.


Počas ručného prania môžete sledovať, kedy modrotlač prestane púšťať farbu.

Pranie hotových výrobkov je nutné prispôsobiť danému produktu. Napríklad odevy môžu ísť do práčky, sú kvalitne ušité, určite sa nerozpadnú. Rovnako tak aj tašky, či vaky. Kravaty a motýliky je vhodné prať šetrnejšie ručne, a rovnako tak aj šatky, ktoré sú z jemnej bavlny a v práčke by sa mohli skorej zničiť.

Pranie v octovej vode je z kategórie rady starých materí. Áno, indigo sa v kyslom roztoku stabilizuje, ale naším cieľom je prebytočné farbivo odstrániť, neudržiavať ho, pretože modrotlač bude stále púšťať farbu, aj keď v menšom rozsahu.

Kombinácia modrotlače s inými materiálmi je samozrejme možná. Bez problémov aj s inými farbami, dokonca aj s bielou. Treba si však dávať obzvlášť pozor na prvotné pranie a odstránenie prebytočného farbiva. Ak by sa nám predsa len stalo, že modrotlač zapustí do inej farby, netreba zúfať. Treba mať na pamäti, že indigo nie je vo vode rozpustné, a preto sa v podmienkach domáceho prania nedokáže trvalo naviazať na iný materiál. Takéto zafarbenie je teda len dočasné. Môže sa vám to stať aj pri nosení šatky na bielom tričku, alebo kravaty na bielej košeli. Naozaj však netreba zúfať, košeľu či tričko stačí samostatne vyprať.


Po prvých samostatných praniach, či už ručne, alebo v práčke, môžete prať modrotlač aj s ostatnou, ideálne tmavou bielizňou.

Prací prášok na modrotlač by nemal byť agresívny. Určite netreba používať prášky s obsahom bielidiel, ani nesypať prací prášok priamo na modrotlač a nechať pôsobiť na škvrny, ako sa to robí v reklamách. My doma používame pracie kapsule, v dielni zas prací prášok z jadrového mydla. Ten je dobrý pri prvých praniach, pretože pomáha odstrániť prebytočné farbivo.


V dielni používame prací prášok z jadrového mydla, ktorý pomáha odstráneniu prebytočného farbiva. Doma vám pri prvých praniach postačí aj čistá voda, neskôr môžete používať bežné pracie prostriedky.

Zrážanlivosť modrotlače je v podstate nulová. Pri výrobnom procese sa materiál zrazí vďaka vysokému pH farbiaceho kúpeľa.

Sušenie v sušičke nie je problém, pretože indigo sublimuje pri teplotách od 170°C. Pri modrotlači však platí, že šetrnejšie bude vždy vhodnejšie.

Žehlenie modrotlače by malo byť šetrnejšie ako pri bežnej bavlne. Platí, že teplota by nemala presahovať vyššie spomínaných 170°C. Treba ale počítať, že pri nižšej teplote môže byť náročnejšie modrotlač dobre vyžehliť. To je však problém samotného prírodného materiálu, ktorý sa vyznačuje vyššou krčivosťou. V prípade naparovania odporúčame žehliť cez textíliu, aby sa ochránila žehliaca plocha.

V závere by sme mohli zhrnúť, že údržba modrotlače je v podstate jednoduchá. Vo všeobecnosti platí, že treba voliť šetrnejší prístup, aby nám modrotlač vydržala čo najdlhšie. Oproti bežným textíliám sa líši najmä v prepieraní pred použitím, prípadne pred nosením. Vzhľadom na príbeh a hodnotu, ktorú si so sebou modrotlač nesie to nie je príliš vysoká daň, čo myslíte?