Dve najčastejšie otázky, ktoré dostávam sú prečo, a ako som sa dostal k modrotlači. Vo všeobecnosti môžem povedať, že je to vďaka zameraniu môjho štúdia na strednej a vysokej škole. V obidvoch prípadoch som sa totiž venoval textilnému dizajnu a tlači. Ani modrotlač teda pre mňa nebola neznámy pojem. Podnetov prečo začať, alebo to aspoň skúsiť, bolo viacero, ale dva z nich boli najzásadnejšie. V roku 2010 výroba modrotlače na Slovensku zanikla a ja som hľadal niečo špecifické, kam by mohla smerovať moja tvorba. Ideálna, ale zložitá kombinácia.

Júl 2012

Navštevujem knižnicu ÚĽUV-u. Hľadám všetko, čo sa týka modrotlače, hoci len okrajovo. Môj primárny cieľ je nájsť recepty a pracovné postupy, aj keď len náznakom spomenuté v textoch. V kultovej knihe o modrotlači od Jozefa Vydru nachádzam všetko podstatné, no pre začiatok mám pocit, že je to málo informácií, a tak hľadám ďalej. Po dlhšom čase sa mi darí nachádzať ďalšie recepty najmä v zahraničnej literatúre. Spolu som zozbieral 12 receptov na kypu (farbiaci roztok indiga) a tri recepty na pap (tlačiarenskú zmes, rezervu). Na základe podobnosti niektorých receptov vytváram priemer, a tým aj svoje vlastné recepty.

Pôvodný zošit z roku 2012 s mojimi prvými poznatkami a receptami

Október 2012

To najťažšie mám za sebou. Nakúpim prísady, zamiešam podľa receptu a malo by to fungovať. Problém nastáva s indigom. V malom množstve sa dá kúpiť relatívne ľahko, ale jeho cena by do budúcna nebola rentabilná. Priamo z Indie je indigo za výbornú cenu, ale predáva sa lodný kontajner s obsahom päť ton. Nič pre mňa, a tak hľadám ďalej. Emaily, telefonáty, odkazy z jednej firmy do druhej, z jedného štátu do druhého. Končím vo Frankfurte, kde to vyzerá celkom nádejne. Niekoľko emailov a posielajú mi kilovú vzorku indiga. Zdarma. Asi aby som už neotravoval.

Základná surovina pre výrobu modrotlače. Indigo.

November 2012

Nastal čas výberu témy bakalárskej práce a ja hrdo volím vlastnoručne vyrobenú modrotlač a odevy z nej zhotovené. Predčasné? Áno. Varím svoj prvý pap, vyzerá dobre. Miešam prvú kypu v kadičke, vyzerá to dobre. Začínam farbiť a nevyzerá to dobre. Nastáva obdobie experimentovania a snaha odhaliť tajomstvo modrotlače. Pridávam, uberám, stále dookola, znova a znova. Pokusy, omyly a trápenie trvajú do marca. Frustráciu znásobuje, že nás opúšťa moja mamina po prehranom boji s rakovinou. Termín odovzdania bakalárskej práce sa ale neúprosne blíži, a moja modrotlač stále nevyzerá tak, ako by mala.

Vzorky, samé vzorky. Stále dookola samé vzorky.

Apríl 2013

Nemám na výber. Je načase skončiť s pokusmi a skúsiť to vo veľkom. Prenajatý byt, kde bývame s kamarátmi má pomerne veľkú pivnicu. Tu si zriadim farbiareň. Voda tu síce netečie a musím ju nanosiť v kýbľoch, aj prať budem musieť v byte, ale vojde mi tu 200 litrová nádrž aj všetko potrebné. Miešam prvú kypu, vyzerá to nádejne, ale treba ju doladiť. Cez víkend je Veľká noc a po nej už nezostáva veľa času na realizáciu. Ostávam teda v Bratislave a využívam prázdnu tlačiarenskú dielňu v našej škole. S potlačeným plátnom sa veziem MHD-ečkou do svojej „farbiarne“. Aj v byte je prázdno, našťastie. Modrá vaňa aj práčka, všade rozvešané modré handry.

Farbenie v provizórnych pivničných podmienkach.

Máj 2013

Bakalárka odovzdaná včas, aj keď tesne. Obhajoba tiež dopadla dobre a hodnotenie je viac ako pozitívne. Som prekvapený, pretože s modrotlačou nie som úplne spokojný. Pap sa našťastie nerozpil, ani nepodfarbil, ale modrotlač je nejaká svetlá. Semester končí, čakajú ma prijímačky na magistra. Moja koncepcia pre magisterské štúdium je jasná, modrotlač. Úspešne prechádzam prijímacím pohovorom, začína leto, oddych. Nie je čas, tú modrotlač musím ešte doladiť. Po oslavách sa zatváram vo voľnom čase opäť do pivnice a pokračujem vo svojej snahe.

Bakalárska práca. Päť pánskych košieľ a prezentácia videa z výroby vlastnej modrotlače. Video si môžete pozrieť na konci článku.

August 2013

Konečne začína vyzerať moja modrotlač podobne svojmu pomenovaniu. Ale je to skôr náhoda, ako cielený vývoj vpred. Rozhodujem sa navštíviť dielňu Františka Jocha v Strážnici. Pán Joch ma ukľudňuje, že modrotlač vie byť mrcha a občas zaskočí aj jeho. Dáva mi cenné rady a spoločne tak dolaďujeme moju doterajšiu prácu. Po návrate oslovujem Ústredie ľudovej umeleckej výroby pre možnú spoluprácu. Som pozvaný k nim na Obchodnú ulicu, kde 22.8.2013 po prvý raz predvádzam výrobu modrotlače. Rozhodne však nie posledný.

S pánom Františkom Jochom v Strážnici.

Na základe pozitívnych ohlasov a povzbudzujúcich slov zakladám v septembri 2013 projekt „Modrotlač Matej Rabada“, ktorého cieľom je obnoviť a rozvíjať modrotlač. A neuspokojiť sa len s kopírovaním vzorov z minulosti, ale takisto ju dizajnovo obohacovať a pretvárať do súčasných podôb. Nemenej dôležitá je prezentácia techniky modrotlače medzi odbornou i laickou verejnosťou, predovšetkým formou prednášok spojených s workshopmi a vytvorenie podmienok pre ďalších dizajnérov, ktorí prejavia záujem o prácu s touto technikou.